| Застосування нового матеріалу, закріплення знань і способів дій Сьогоднішній урок-естафета – це урок-змагання. А змагатимуться дві команди: команда «Вперед» і команда «Квант» (представити команди). Головним арбітром буду я. Визначити переможця мені допоможе таблиця, яку заповнимо разом: Команди | Відгадай слово | Знайди дату | Матем. перегони | Хто швидше | Знайди помилку | Загальна кільк.балів | «Квант» | | | | | | | «Вперед» | | | | | | |
Кожне завдання оцінюється 5 балами. Команда, яка першою вірно справилася із завданням коментує хід розв’язання і отримує максимальну кількість балів, а інша команда теж отримує бали, кількість яких залежить від того, на скільки відсотків було виконано завдання. А це вам напутнє слово: «Щоб у житті не знати невдач, треба сміливо та впевнено йти до задуманої мети. Не біда, що на шляху стануть перешкоди: складні проблеми, задачі, загадки. Можливо, і не так швидко ви подолаєте всі завдання та досягнете поставленої мети. Але ж ви знаєте, що великі досягнення людям ніколи не давалися легко». 1.Математична естафета: «Відгадай слово» Враховується правильність та швидкість виконання.
Учитель. Діти, чи знаєте ви, що це за місто, де воно знаходиться? Учень У́жгород (угор. Ungvár, словац. Užhorod) — місто на річці Уж, адміністративний центр Закарпатської області та Ужгородського району. Розташоване за 785 км від Києва, на кордоні зі Словаччиною. Місто біля підніжжя Карпат є найменшим обласним центром країни, проте має багату і давню історію. Засноване у XI столітті, ставши фортецею роду Другетів, воно опинилося під владою Угорщини, а пізніше — Австро-Угорщини. Ужгород розвивався як промисловий та культурний центр Закарпаття. У 1919 році був столицею Підкарпатської Русі у складі Чехословаччини, 1945-го перейшов до УРСР. Серцем Ужгорода є його замок, численних туристів також приваблюють костел, синагога та резиденція єпископа. У 1646 році під егідою Ватикану проголошено Ужгородську унію та утворено греко-католицьку церкву на Закарпатті. Учитель. Тепер, сподіваюся, ви зрозуміли, чому епіграфом нашого уроку є вірш Василя Матоли: «Ужгороду» Так час біжить, Вже сакура цвіте! Рожевим теплим снігом душу зігріває. День, два... Й краса оця до ніг твоїх впаде, І зразу сумно так стає, Неначе щось у Вічність відлітає. 2. Рік заснування міста Рахів ви дізнаєтесь, якщо виконаєте наступне завдання: Датою заснування Рахова вважається 1447 рік, хоча письмова згадка про це поселення відома ще з 910 року. Одними з перших поселенців Рахова, напевне, були гуцули з Галичини — Мельничуки, Ворохти й інші. Селяни займалися вівчарством, рибальством, полюванням, бджолярством. Жили в курних хатах-колибах, згодом будували гуцульські хати-гражди.3.Математичні перегони
Учитель. Якщо ви вірно розв’язали завдання, то знайшли, скільки вершин, вищих від 2000м мають Карпати.
4.Гра „ Хто швидше підніметься до « прапорця »
Учитель. Команді, що першою досягла прапорця, надається право відкрити аркуш паперу, під яким заховано дату відкриття ІІІ гуцульського фестивалю в м. Рахові: серпень 1993 року — III Гуцульський фестиваль. 5.«Знайди і виправ помилку» На інтерактивній дошці учні маркером виправляють помилки.
Учитель. Молодці! Завдання виконали. Тож послухайте ще одну розповідь про Закарпаття. Цього про Закарпаття ви точно не знали ) - Закарпаття за територією більше, ніж 40 країн світу. Серед них такі відомі держави, як: Андора, Ватикан, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Монако, Сан-Маріно, Бахрейн, Бруней, Катар, Кіпр, Ліван, Сингапур, Гамбія, Ямайка, Багами.
- На території Закарпаття проживають представники близько 70 національностей.
- Найбільша ширина області (по прямій лінії) з півночі на південь — до 100 кілометрів.
- Найбільша довжина (по прямій лінії) зі сходу на захід — близько 200 кілометрів.
- Тячівський район є найбільшим районом України за населенням. Його населення складає близько 165 тисяч осіб.
- Найдовшим селом Закарпаття є Нижній Студений, що на Міжгірщині. Його довжина складає близько 18 км.
- Село Соломоново є крайньою Західною точкою всієї України.
- Найбільш високогірне місто в Україні - Рахів. Він розташований на висоті 820 метрів над рівнем моря. Рахову належить ще один рекорд - найбільший перепад висоти між вулицями - 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої (1000 м).
- Село Велика Копаня, що на Виноградівщині є столицею близнюків. В цьому селі, нараховується більше шести десятків пар близнюків, хоча населення села складає менше, ніж 4 тисячі жителів.
- Найдовший залізничний тунель на Україні був збудований та розташований на відрізку Скотарське – Бескид . Його довжина складає 1747 м. Цей тунель був споруджений ще в далекому в 1887 році і неодноразово реконструйований.
- "Перлинова печера". У 2,5 км від Малої Угольки на водорозділі річок Малої та Великої Угольок знаходиться карстова печера, закладена у юрських мармуризованих вапняках і є прикладом дії тріщинуватих вод на слаборозчинні карбонатні породи. Крім сталактитів на стінах утворилися численні кальцитові кульки, які блиском і красою нагадують перлини, звідки й назва.
- Найбільш сніжний населений пункт – с. Руська Мокра на Закарпатті – стійкий сніговий покрив лежить тут в середньому 110 днів на рік. Це зумовлено специфікою розташуванням села серед гірських хребтів, які суттєво затіняють територію села від прямих сонячних променів.
- Липова алея в Ужгороді має довжину 2200 метрів і є найдовшою не лише в Україні ,а й в усій Європі.
- Найбільша кількість різновидів голубців - 25 - була зафіксована на гастрономічному фестивалі у селищі Великий Бичків. Найменший голубець скрутила на фестивалі цієї смачної страви у селі Четово Берегівського району Єва Нодь. Її кулінарний виріб мав лише 2 сантиметри
- Труфанець – найвищий природний водоспад Закарпаття. Висота водоспаду 36 м. Розташований біля траси Ясіня-Рахів. Знаходиться на потоці Труфанець – права притока р. Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта. Утворений на місці виходу на поверхню стійких до руйнування піщаників.
- Річка "Іршавка" спочатку тече на захід, тоді поступово повертає на південь і південний схід, а потім знову поступово на захід, утворюючи велетенську літеру "S".
- У 1770 р. відбулася офіційна поява картоплi на Закарпаттi. Було видiлено великі площi під картоплю та шовковицю.
- Найвища людина Закарпаття - проживає у селищі Великий Бичків, що на Рахівщині. Василь Кравчук має зріст 2 метри та 13 сантиметрів.
- 1300 літній Дуб-чемпіон та 1000 літній Дідо-дуб, що зростають у с.Стужиця Великоберезняського району є номінантами Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України". Дуб-чемпіон зайняв третє місце у номінації "Найстаріше дерево України".
|